Website Logo
0 (312) 219 18 82 Randevu İçin (09:30-18:00)
Dr. Özge Aydın

DUDAK VE DUDAK ÜSTÜ ÇİZGİLERİ TEDAVİSİ

DUDAK VE DUDAK ÜSTÜ ÇİZGİLERİ TEDAVİSİ

Dudağın ve dudak üstü bölgelerinin yenilenmesi bir çok hastayı kaygılandıran hallerden biridir. Bize hastalar kullandıkları rujun dudak üst çizgilerine girdiği, dudak volümlerinin çok azaldığından şikayet ederek başvururlar. Hastaları en çok tedirgin eden şey doğal olmayan bir görünümün ortaya çıkması ve tedavinin tekrarlanması gerektiği potansiyeli. Bu yazıda sizinle dudak kenarı ve dudak tedavilerinin HA (dolgular) ve franksiyonel lazer, plexr gibi tekniklerin nasıl kullanıldığı ile ilgili tecrübemi aktaracağım.En doğal ve en iyi estetik sonuca nasıl ulaşılabiliceğini paylaşacağım. Farklı uygulamalar farklı teknikler kullanılabilir.

Dudak Dolgusu

En ideal dudak hacimlendirme tedavisi uzun efektif bir peryod sağlamalı düşük komplikasyon riski içermeli ve en iyi sonucu ortaya çıkartmalıdır. Aslında iyi bir tedavi için iyi bir analiz yapmak gerekir. Hastanın istekleri dinlenmeli ve en ideal tedavi üzerinde karar verilmelidir. Dermal dolguların en büyük avantajlarından biri hiyaluronidas ile eritilebilme şansına sahip olmasıdır.

Çok çeşitli dermal dolgular vardır. Fakat benim düşünceme göre dudaklar çok hareketli  ve damarlı bir yapıya sahip oldugu için non HA içeren bir dolgu kullanmak için bir neden yoktur ( örneğin CA HA dolgusu gibi ) CA HA  nazolabial marionette ( burun kenarı agız kenarı çukurları ) için ideal olabilir fakat dudaklar için ideal değildır.

Kullanılan Araçlar ve Teknik

Keskin iğne veya künt uçlu iğneler ( kanül ) kullanılabilir. Kanülleri kullanmanın avantajı damar hasarı riskinin düşük olmasıdır. Fakat çok ince kanüllerde damar hasarı ( morarma ) yapabilir. Perioral(dudak üstü ve altı) bölgede ve dudak sınırında kanülle çalışmak zordur bu nedenle kanüller daha çok dudak volumü tedavisinde tercih edilir. 25-27G kanüller , 30G inceliğinde iğneler tercih ediyoruz. 2cc lidokain adrenalinli 3-4 noktada uyuşturulur. Bu ağrısız bir işlem sağlar. Aynı zamanda damarları büzeceği için kanama riskini azaltır.

Çeşitli yüz ve dudak oranları matematik modelleri mevcuttur. Bunlar göz önüne alınmalıdır. Ama bana göre bunun sanatsal bir tarafı vardır. Güzel bir dudak kişiye özgüdür ve doktorunda bu güzelliği ortaya çıkarabilecek bir bakışı ve sanatı olmasını gerektirir.Dudağı şekillendirirken dudak üstündeki philtrum denen çizgileri de ihmal etmemek gerekir ki doğala ve anatomiye uygun bir görünüm ortaya çıksın. Dudak kenarlarının tedavi edilmesi dudağın yukarıya doğru kıvrılmasını sağlar. Ancak bu yapılırken kullanılan miktar ve teknik önem arz eder. Aksi takdirde tam tersi dudağın basılması ile sonuçlanabilir.

Bu anlatılan tedavi toplamda 5-10 dk sürer.Kısa süreli bir tedaviyle kadınları gülümsetmek gerçekten çok güzel bir duygu. Dudak üstü çizgileri fraksiyonel lazer ,plexr,  botox , mezoterapi , Prp  ile kombine tedaviler eklenebilir. Özellikle fraksiyonel lazer sonrası yapılan Prp hem iyileşmeyi hızlandırır hem de etkiyi artırır. Sonrasında incecik ve incelikle uygulanan bir dolgu ile tedavi tamamlanır.

İletişim

0 (312) 219 18 82
info@drozgeaydin.com
Via Flat Armada Yaşam Sokağı (Nergiz Sok.) 7/2 No:25 Söğütözü / ANKARA

Dr. Özge Aydın'a Sorun